Karın Germe Ameliyatı Süreci, Teknikleri ve Riskleri

Karın Germe Ameliyatı Süreci ve TeknikleriKarın germe ameliyatının riskleri, Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri söz konusudur. Ancak bu riskler çok sık karşılaşılan ve hastanın sağlığına ciddi tehdit oluşturacak faktörler değildir. Karın germe ameliyatından sonra oluşabilecek enfeksiyonlar, antibiyotiklerle giderilir. Karın içinde kan ve kirli sıvı birikmesi ihtimali, konulan drenlerle kontrol altına alınır ve çözüme kavuşturulmuş olur. Karın bölgesinin ilk zamanlardaki gerginliğinden kaynaklı dikişlerin açılması söz konusu olabilmektedir. Dikiş açılmasının boyutuna göre pansumanla ya da ameliyat yarası tekrar dikilerek sorun ortadan kaldırılır. 

Karın Germe Ameliyat öncesinde neler yaşanır?

Karın germe ameliyatı öncesi estetik cerrah tarafından hastanın karın bölgesindeki sorunun derecesi ve deformasyonun boyutları incelenerek, hastanın öyküsü, beklentileri dikkatli bir şekilde değerlendirilir. 

Karın germe ameliyatından önce hastanın normal kilosuna ya da buna yakın bir kiloya gelmesi gerekir. Çünkü karın derisi kilolu hastalarda ağırlığı normal hastalara göre daha kalındır ve cilt istenilen gergin ve pürüzsüz pozisyona getirilemeyebilir. 

 

Karın bölgesinde daha önce geçirilmiş cerrahi operasyonlar ve izleri estetik cerrah tarafından dikkate alınarak ameliyat planlaması yapılır. 

Sigara kullanan hastaların ameliyattan 3-4 hafta öncesinden sigarayı bırakması ve operasyondan sonra en az 2 hafta daha sigara içmemesi yaraların iyileşmesi açısından çok önemlidir. Ameliyat bölgesindeki kan dolaşımının azalmasına neden olur. Bu da ameliyat yarasının iyileşmesini olumsuz etkiler. 

Hasta, kullandığı ilaçlar hakkında anesteziyi olumsuz etkilememesi için estetik cerraha bilgi verir. Kan sulandırıcı aspirin ve benzeri ilaçlar operasyondan en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. 

Ameliyatın tarihi, kadınların özel günlerine denk gelmemelidir. 

Karın germe ameliyatının planlanması 

Karın germe ameliyatı olacak kişinin sadece karın bölgesinde mi yoksa başka bölgesel kilo problemleri olup olmadığı dikkate alınarak ameliyat planlanır. Karın bölgesinin dışındaki bölgeler için karın germe ameliyatı tek başına çözüm getirmez. Ameliyat sonrasında karın bölgesi düzleşirken sadece belde hafif bir incelme sağlar. Karın dışındaki yağlanma ve kilo sorunu yaşanan bölgeler için farklı çözüm girişimleri estetik cerrah tarafından hastasıyla paylaşılır. Karındaki yağlanma, kilo, derideki sarkma ve gevşemenin büyüklüğüne, pozisyonuna ve derecesine göre mini karın germe ya da tam karın germe tekniklerinden biri tercih edilerek ameliyat planlaması yapılır. 

Karın germe ameliyatında kullanılan teknikler

Karındaki problemin nerede yer aldığına boyutuna göre mini karın germe ya da tam karın germe ameliyatlarından biri uygulanmaktadır. En iyi sonucun alınacağı yöntem tercih edilir.

Mini veya tam karın germe tekniğinin seçiminde belirleyici faktörler

Mini karın germe;

Deformasyonlar göbek deliğinin altındaysa,

Göbek deliğinin altında hafif derecede yağlanma ve sarkma oluşmuşsa,

Karın kaslarında ayrılma ya da gevşeme yoksa, 

Göbek deliğinin üst kısmındaki karın bölgesi estetik açıdan düzgün görünüyorsa, genişleme ya da deride gevşeme yoksa, 

Göbek deliği altında sınırlı alanda çatlaklar oluşmuşsa, 

http://ahmetkaracalar.com/karin-germe/

doğru tercihtir. Mini karın germe “mini abdominoplasti” olarak adlandırılır. Göbek deliği bu ameliyattan etkilenmez. Göbek seviyesinin altındaki fazla yağ dokusu ve deri çıkarılır. Eğer bu bölgedeki kaslar birbirinden ayrılmışsa bunlara müdahale edilerek gergin bir yapıya kavuşturulur. 

Tam karın germe; 

Mini karın germedeki sorunlar göbek deliğinin üst kısmında da yer alıyorsa, karın kaslarının arası iyice açılmışsa doğru tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyat bölgesi göbek deliğinin birkaç santimetre yukarısı ile kasık ile karın sınırı arasındadır. Yan sınırlar ise yağlanmanın boyutlarına göre değişir. Göbek deliği üstünde ve altındaki sarkma, gevşeme, çatlaklar gibi sorunlar, deri ve yağ dokusu fazlalıkları alınarak ve karın kasları sıkılaştırılarak kaslar ve deri gerginleştirilip giderilir. Üstteki karın derisi, aşağı doğru gerdirilerek özel tekniklerle dikilir. Ameliyat yarası bikini ya da iç çamaşırı içinde kalacak şekilde planlanır. 

Karın germe ameliyatında neler yaşanır?

Tam karın germe ameliyatı, çoğunlukla 3-4 saat sürer. Karındaki deformasyonun boyutu büyükse  4 saate kadar uzayabilir. Mini karın germe işlemi ise 1 ila 1.5 saat sürer. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Mini ya da tam karın germe tekniklerinden hangisi seçilmişse o uygulanarak karın fazla deri ve yağ dokusundan arındırılarak, kasları sıkılaştırılır ve sezaryen izi yapılan bölgeden dikilir. Hasta, ameliyat sırasında herhangi bir ağrı duymaz.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Saç nakli ile çekici bir görünüme kavuşabilir saç ekimi ile eskisi gibi dikkat çekici olabilirsiniz.

Doğalgazlı tasarım odunlu elektrikli şömine lideri decofire evinizin en değerli köşesinde